Bilgi Teknolojileri İnsan Kaynakları Memnuniyet Ölçümleme

Anketler ve Birebir Görüşmeler ile Memnuniyet Ölçümleme

Neden Böyle Bir Hizmet Almalıyım?

Organizasyonların hedeflerine ulaşabilmeleri ve başarılı olabilmeleri için gereken en önemli faktörlerden bir tanesi de İnsan Kaynaklarıdır. İnsan Kaynaklarının işe katkısı sonuca etki eder, peki İnsan Kaynakları hangi durumlarda en çok katkıyı sağlar? Memnuniyet seviyesinin en yukarıda olduğu an, işe katkının en iyi olduğu andır şeklinde değerlendirilebilir. Bu bağlamda bakıldığında yöneticilerin önünde “İnsan Kaynaklarımız bizimle çalışmaktan memnun mudur?” gibi bir meydan okuma çıkar. Bu soruya cevap verebilmek için tercih edilebilecek en doğru yöntemlerden ikisi;

  1. Tarafsız üçüncü bir parti tarafından Bilgi Teknolojileri İnsan Kaynaklarını hedefleyen bir anket çalışması yapılması ve
  2. Tarafsız üçüncü bir parti tarafından Bilgi Teknolojileri İnsan Kaynaklarını hedefleyen yüz yüze birebir görüşmeler yapılmasıdır.

Yapılacak anket çalışması ve birebir görüşmelerde sağlanacak bilgiler kadar verilecek cevapların objektifliğide önemlidir. Bu bağlamda bakıldığında bilgi toplama fazının tamamen isimsiz yani anonim olması gerekir. Hazırlanacak anket içeriği ve görüşme raporlarının tamamen anonim olduğuna dair teknik güvenceler sağlanarak objektiflik sağlanabilir.

NovaBOLD Bilgi Teknolojileri olarak BT çalışanlarının memnuniyeti ölçümleme ve kritik pozisyonlardaki risklerin tespiti gibi hedefleri içeren çalışmaları bu hizmet kapsamında yerine getirmekteyiz.

Denetim Hizmetimizin Kapsamı

NovaBOLD Bilgi Teknolojileri olarak, Bilgi Teknolojileri İnsan Kaynaklarının bağlı bulundukları kurumlarındaki memnuniyet seviyesinin objektif mekanizmalarla ölçümlenmesi denetim hizmetlerini yerine getiriyoruz.

Çalışan memnuniyetinin ölçümlenmesinde profesyonel gözlemler, geri bildirim anketleri ve birebir mülakat yöntemlerini kullanıyoruz, her üç yöntemlede elde edilen bilgilerin anonim kalmasına özen gösteriyoruz. Çalışan memnuniyetini etkiyen 3 faktör vardır, bunlar bireysel faktörler, iş ile ilgili faktörler ve organizasyonel faktörlerdir. Yapılan çalışmada memnuniyet ya da memnuniyetsizliğin birey bazında detaylarına inmeye çalışarak her bir insan kaynağına özel bilgiler içeren raporlar oluşturuyoruz.

Danışman ile Görüşmek İstiyorum
""
1
Görüşme İstek Formu

Alanında uzman Danışmanlarımızın sizi ziyaret etmesi ya da telefon ile irtibat kurabilmesi için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz. 

Firma/Kurum Adı
Ad Soyad
Telefon

Lütfen Danışmanlarımızla görüşmek istediğiniz tarih ve saati seçiniz.

Tarih
Saat

Görüşme öncesinde vermek istediğiniz bilgiler varsa lütfen aşağıdaki alana giriniz.

Notunuz:
0 /
Previous
Next