Bilgi Teknolojileri İnsan Kaynakları Denetleme ve Değerlendirme

Bilgi Teknolojileri İnsan Kaynakları Pozisyonlarının ve Yetkinliklerin Denetlenmesi

Bir işletmenin ihtiyaç duyduğu İnsan Kaynakları, o işletmenin iş hedefleri ile doğrudan ilişkilidir. Kurumsal iş hedefleri değiştikçe, İnsan Kaynaklarınında bu değişime adapte olması gerekir, aksi takdirde işletme verimliliği direkt etkilenecektir. Bilgi Teknolojileri İnsan Kaynaklarına ait yetkinliklerin, kurumsal iş ihtiyaçları gereksinimlerine paralel yönetilememesi durumunda 2 önemli sorun karşımıza çıkar:

1. Görev Tanımlarının ve Yetkinliklerin Yetersiz Olması

Değişen iş ihtiyaçlarına göre işletmelerdeki pozisyonlar ve pozisyonlara ait görev tanımlarıda değişim göstermelidir. BT görev tanımları kurumsal iş ihtiyaçlarından türer, görev tanımına uygun BT insan kaynağını bulmak/bulundurmak o organizasyonun en önemli meydan okumalarından birisidir. Zaman içerisinden değişen bu durumun tarafsız bilişim profesyonellerce denetlenmesi o kuruma canlılık ve verimlilik sağlayacaktır.

2. Yetkinliklerin İhtiyaçtan Daha Fazla Olması

Diğer önemli bir problem ise BT görev tanımı sabit olmakla beraber, o görev tanımına atanmış İnsan Kaynağının ihtiyaçtan daha fazla yetkinliği sahip olması ya da zaman içerisinde yetkinliklerini artırarak o görev tanımına artık sığmıyor olmasıdır. Bu gibi durumlarda eğer ilgili personel için daha üst bir pozisyona geçiş fırsatı yoksa, ortaya iki tane önemli sorun çıkacaktır, bunlar: 1-) Mesleki tatminsizlik sonucu düşük verimlilik, yeni iş aramalar v.s. 2-) Daha düşük ücrete yaptırılacak bir işi kıdemi sebebiyle daha pahalıya yaptırma durumu. Örneğin asgari ücrete yaptırılabilecek basit bir işi o pozisyonda 5 yıl kalmış ve ilerleme şansı olmayan bir kaynağa yaptırıyorsanız yukarıdaki 2 sorunla başbaşayız kaldınız demektir.

Denetim Hizmetimizin Kapsamı

NovaBOLD Bilgi Teknolojileri olarak, Bilgi Teknolojileri İnsan Kaynakları seçme-yerleştirme, tutundurma, yetkinliklerin değerlendirilmesi ve eğitim gibi kritik konularda alanında çok deneyimli danışmanlarımız aracılığı ile kurumlara destek veriyoruz.

  1. Burada tarif edilen hizmet bir Denetim Hizmeti olduğundan mevcut durumdaki kurumsal iş ihtiyaçları ve BT rolleri arasındaki ilişkinin kurulmasına yönelik bir analiz ve raporlama yapıyoruz.
  2. Çalışma sırasında tespit ettiğimiz mevcut riskli pozisyonların ve ikame kurgularının mevcut olup olmadığını raporluyoruz. Böylece personelden kaynaklı iş kesintilerinin kurumu nasıl etkileyebileceğini ve bunun yedekliliğinin olup olmadığını raporlamış oluyoruz. 
Danışman ile Görüşmek İstiyorum
""
1
Görüşme İstek Formu

Alanında uzman Danışmanlarımızın sizi ziyaret etmesi ya da telefon ile irtibat kurabilmesi için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz. 

Firma/Kurum Adı
Ad Soyad
Telefon

Lütfen Danışmanlarımızla görüşmek istediğiniz tarih ve saati seçiniz.

Tarih
Saat

Görüşme öncesinde vermek istediğiniz bilgiler varsa lütfen aşağıdaki alana giriniz.

Notunuz:
0 /
Previous
Next