Sıkça Sorulan Sorular

NovaBOLD Bilgi Teknolojileri Hizmetleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Portföyünüzde yer alan VMware Eğitimleri resmi eğitimler midir?

Evet, VMware eğitimlerimiz Resmi müfredatı takip eder, resmi Lab. çalışmalarını içerir ve VCP sertifikası almanız için gereken ön koşullardan birisini karşılamanızı sağlar. Resmi eğitimler sadece VMware Authorized Training Center (VATC) ünvanlı hizmet sağlayıcı firmalar tarafından verilir. HP Eğitim Hizmetleri tüm dünyada en çok VMware eğitimi satan VATC’lerin başında yer alır. HP Eğitim Hizmetleri Türkiye operasyonunu yönetirken, 2013 yılından bu yana, Resmi VMware Eğitimlerinin satışı ve son kullanıcıya sunumunda NovaBOLD Bilgi Teknolojileri’ni Alt Yüklenici olarak kullanmaktadır.

Danışmanlık, Denetim ve Destek Hizmetlerinin birbirinden ne farkı vardır? Hepsi aynı şey değil mi?

Danışmanlık, Denetim ve Destek hizmetleri olaylara yaklaşımları ve içerdiği aktiviteler bazında değerlendirildiğinde birbirinden farklı hizmet tipleridir, öyle ki bu hizmetleri farklı uzmanlarımız aracılığı ile yerine getiririz.

Özetlemek gerekirse;

Danışmanlık Hizmeti bir kurumdaki Bilgi Teknolojileri altyapılarına ve yönetişim gereksinimlerine yönelik analiz, tasarım, gerekli ise donanım/yazılım kurulumu ve işletmenize özel yapılandırma aktivitelerini içerir.

Denetim Hizmeti bir kurumda daha önceden yapılandırılmış olan beliri teknolojilerin üretici en iyi pratikleri, kurumsal iş gereksinimleri ve sektörel dinamikler baz alınarak yapılan bir gözden geçirme, değerlendirme ve raporlama hizmetidir. Bu hizmet ayrıca eğer kurumun COBIT, ITIL, PCI-DSS, ISO 27001 v.b. yönetişim çerçeveleri ve standartlarına karşı uyumluluk yükümlülüğünüde denetlemek amacıyla kullanılır.

Destek Hizmetleri ise bir kurumda var olan Bilgi Teknolojileri altyapı bileşenlerinin çalışması sırasında meydana gelebilecek her türlü olay ve problemlerin çözümünde uzman kadromuzun yer alması sağlayan ve belirli taahhütler içeren bir hizmet tipidir.

Ücretsiz Destek Hizmetiniz olduğunu duydum, daha fazla bilgi alabilir miyim?

Evet, Türkiye’de tek yetkili destek merkezi olduğumuz SONICWALL Ağ Güvenliği Ürünleri ve QNAP Ağ Depolama Ürünleri için yıllık 10 adet ile sınırlı olmak koşulu ile uzaktan ücretsiz destek hizmeti sağlıyoruz.

Ücretsiz Destek Hizmetinize Yönelik tanımlanmış bir SLA (hizmet taahhüdü) var mıdır?

Evet, Ücretsiz Destek hizmetlerimiz için tanımlanmış bir SLA (Hizmet Taahhüdü) vardır, ancak diğer ücretli hizmet paketleri ile karşılaştırıldığında daha düşük SLA değerlerine sahiptir ve sadece Hafta İçi çalışma saatlerin müdahale edilmektedir. Ücretsiz Hizmet için tanımlı müdahale süresi en fazla 8 saat ve çözüm süresi en fazla 3 gündür. Ancak teknik personelimizin iş yoğunluğuna göre burada verilen sürelerden çok daha önce müdahaleler yapılabilmektedir.